Regulamin imprez turystycznych
Data utworzenia: 25.09.2024 r.
I. ORGANIZATOR
1. Ciaofly Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Radomsku, ul. Prymasa Wyszyńskiego 19/29, 97-500 Radomsko, KRS: 0001122815, NIP: 7722437738, REGON: 52943511600000 (zwany dalej „Organizatorem”) jest organizatorem imprez turystycznych, działającym na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
2. Ciaofly jest wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców przez Marszałka Województwa Łódzkiego pod numerem ewidencyjnym 42191.
3. Niniejszy Regulamin Imprez Turystycznych (zwany dalej „Regulaminem”) określa prawa i obowiązki podróżnych (dalej „Podróżny”) korzystających z usług Ciaofly na podstawie umowy o udział w imprezie turystycznej.
4. Niniejszy Regulamin Imprez Turystycznych stanowi integralną część umowy o udział w imprezie turystycznej organizowanej przez Ciaofly. Zawarcie umowy o udział w imprezie turystycznej oznacza akceptację postanowień niniejszego Regulaminu.
II. UMOWA
1. Wszelkie informacje Organizatora zamieszczone w administrowanym przez niego serwisie internetowym znajdującym się pod adresem www.ciaofly.pl (dalej „Serwis”) stanowią jedynie zaproszenie do zawarcia umowy i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.
2. Zawarcie umowy o udział w imprezie turystycznej z Ciaofly następuje poprzez dokonanie przez Podróżnego zapisu do udziału w imprezie turystycznej on-line za pośrednictwem Serwisu oraz zapłatę przez Podróżnego całości lub części ceny imprezy turystycznej, jeżeli oferta przewiduje możliwość zapłaty zaliczki, lub zawarcie umowy z mBank S.A. o spłatę należności w ratach.
3. Za zgodą Organizatora oraz Podróżnego umowa o udział w imprezie turystycznej może zostać zawarta w wyniku indywidualnych uzgodnień w wybranej przez strony formie.
4. Przez Podróżnego rozumie się także osobę, na rzecz której umowa o udział w imprezie turystycznej została zawarta przez osobę zgłaszającą jej uczestnictwo w imprezie turystycznej, jak również osobę, która nabyła ogół praw i obowiązków wynikających z umowy o udział w imprezie turystycznej.
5. Osoba dokonująca zapisu do udziału w imprezie turystycznej czyni to także w imieniu wszystkich osób zgłoszonych w ww. zapisie i przejmuje tym samym odpowiedzialność dotrzymania warunków umowy przez tych uczestników. Osoba dokonująca zapisu do udziału w imprezie turystycznej musi mieć ukończone 18 lat.
6. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy o udział w imprezie turystycznej (rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej) może być złożone przez Podróżnego z zachowaniem formy pisemnej (w formie oświadczenia wysłanego na adres siedziby Organizatora) lub za pośrednictwem wiadomości e-mail wysłanej na adres Organizatora (kontakt@ciaofly.pl).
7. Umowa o udział w imprezie turystycznej może zawierać informacje o znajdujących się w miejscu imprezy turystycznej atrakcjach dodatkowych. Atrakcje dodatkowe nie stanowią części imprezy turystycznej. Organizator nie gwarantuje możliwości skorzystania z atrakcji dodatkowych, w szczególności Organizator zastrzega, że możliwość skorzystania z atrakcji dodatkowych uzależniona będzie od istnienia rezerwy czasu umożliwiającego na skorzystanie z nich bez uszczerbku dla realizacji harmonogramu imprezy turystycznej.
8. Organizator w ramach organizowanych imprez turystycznych nie zapewnia szczególnej opieki osobom niepełnoletnim oraz osobom w stosunku do których istnieje podstawa do ograniczenia zdolności do czynności prawnych. Osoby te mogą uczestniczyć w imprezie turystycznej wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów bądź pełnoletniego opiekuna wyznaczonego przez rodziców lub opiekunów prawnych.
9. Zawarcie umowy na rzecz osoby niepełnoletniej, w przypadku, gdy w imprezie turystycznej nie bierze udziału żaden z przedstawicieli ustawowych takiej osoby, wymaga zgody jej przedstawicieli ustawowych wyrażonej w formie pisemnej w języku polskim oraz angielskim z podpisami notarialnie poświadczonymi doręczonej Organizatorowi najpóźniej w chwili zawarcia umowy o udział w imprezie turystycznej. Dokument ten potwierdza całkowitą odpowiedzialność przedstawicieli ustawowych za osobę niepełnoletnią na imprezie turystycznej Organizatora.
10. Za szkody wyrządzone podczas imprezy turystycznej przez osobę niepełnoletnią odpowiadają jej rodzice lub opiekunowie prawni oraz pełnoletni opiekun wyznaczony przez rodziców lub opiekunów prawnych.
III. PŁATNOŚĆ
1. Równocześnie z zawarciem umowy o udział w imprezie turystycznej Podróżny zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Organizatora pełnej ceny podanej w umowie lub zaliczki, jeżeli umowa takową przewiduje.
2. W przypadku zapłaty zaliczki, Podróżny zobowiązany jest do zapłaty pozostałej części ceny podanej w umowie najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
3. W przypadku braku zapłaty całości lub jakiejkolwiek części ceny za udział w imprezie turystycznej w terminach wskazanych w niniejszym Regulaminie, Organizator może wezwać Podróżnego, korzystając ze środków komunikacji elektronicznej (na adres e-mail wskazany przez Podróżnego w zapisie do udziału w imprezie turystycznej), do dokonania zapłaty w dodatkowym, trzydniowym terminie, liczonym od daty wysłania przez Organizatora wezwania, z zastrzeżeniem, że brak zapłaty w powyższym terminie będzie uprawniał Organizatora do odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej, zgodnie z art. 491 § 1 Kodeksu cywilnego.
4. W przypadku wykonania przez Organizatora prawa odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej, Podróżny nie będzie miał prawa do domagania się zwrotu wpłaconej wcześniej zaliczki, a ta zostanie zaliczona na poczet dotychczas wykonanych czynności w związku z przygotowaniem Organizatora do wykonania umowy.
5. Podmiotem świadczącym obsługę płatności online jest mBank S.A. w ramach integratora płatności paynow.
6. Dostępne formy płatności: BLIK, szybki przelew, tradycyjny przelew.
IV. OBOWIĄZKI ORGANIZATORA I PODRÓŻNYCH
1. Organizator ogranicza swoją odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o udział w imprezie turystycznej do wysokości stanowiącej całkowitą cenę imprezy turystycznej. Powyższe ograniczenie nie dotyczy szkody na osobie oraz szkody spowodowanej przez Organizatora umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa.
2. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zmiany programu imprezy turystycznej dokonane na życzenie Podróżnego lub za jego wyraźną zgodą.
3. Podróżny jest zobowiązany do przestrzegania przepisów paszportowych, celnych, sanitarnych, zdrowotnych i innych przepisów powszechnie obowiązującego prawa wszystkich państw przez które odbywa się podróż, w szczególności tych które są na trasie pomiędzy miejscem rozpoczęcia imprezy turystycznej, a miejscem docelowym imprezy turystycznej. Wszelkie koszty w związane z powszechnie obowiązującymi przepisami ww. państw w powyżej wskazanym zakresie w całości obciążają Podróżnego.
4. Organizator jest odpowiedzialny za wykonanie wszystkich usług turystycznych objętych umową o udział w imprezie turystycznej oraz objęcia opieką Podróżnych za pośrednictwem przedstawiciela Organizatora uczestniczącego w imprezie. Organizator jest zobowiązany do udzielenia Podróżnemu, który znalazł się w trudnej sytuacji pomocy, na zasadach określonych w art. 52 Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
5. Organizator zastrzega prawo do niewykonania całości lub części programu imprezy turystycznej w zakresie, który nie jest możliwy do wykonania z powodów niezależnych od Organizatora, np. warunków atmosferycznych czy odwołanego wydarzenia.
6. Podróżny może odstąpić od uczestniczenia w części programu imprezy w trakcie jej trwania, ale tym samym zrzeka się na określony czas opieki Organizatora imprezy.
7. Podróżny zobowiązany jest przestrzegać wskazówek i zaleceń porządkowych przedstawicieli Organizatora, koniecznych dla realizacji programu imprezy turystycznej, respektować postanowienia dotyczące transportu z/do miejsca docelowego oraz pobytu w hotelu lub innym miejscu postoju (w tym obejmującego nocleg) oraz bezwzględnie przestrzegać miejsca i godzin zbiórek.
8. Podróżny zobowiązany jest do posiadania dokumentów podróży: ważnego paszportu (do krajów spoza Unii Europejskiej) oraz paszportu lub dowodu osobistego (do krajów należących do Unii Europejskiej), ewentualnie wizy turystycznej jeżeli jest wymagana oraz do przestrzegania przepisów celnych i dewizowych obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz krajach tranzytowych i docelowych. Powyższy obowiązek posiadania ważnego dokumentu podróży dotyczy również dzieci – bez względu na ich wiek.
9. Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku naruszenia przez Podróżnego postanowień art. V ust. 2 Regulaminu
10. Podróżny zobowiązany jest do przestrzegania przepisów porządkowych oraz dotyczących bezpieczeństwa (np. przeciwpożarowych, policyjnych, lotniczych itp.), jak również do stosowania się do instrukcji i poleceń załogi statku powietrznego lub innego środka transportu oraz ponosi pełną odpowiedzialność za szkody wynikłe z powodu braku przestrzegania powyższych przepisów, instrukcji lub poleceń.
11. Podróżny ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody dokonane na przedmiotach należących do Organizatora, innych uczestników, hoteli, linii lotniczych itp. Podróżny ponosi odpowiedzialność materialną za szkody i straty wyrządzone z jego winy lub z winy w nadzorze nad osobami, za które odpowiada na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego.
12. Dane osobowe Podróżnego znajdujące się w dokumencie, którym będzie się legitymował w trakcie podróży (dowód osobisty lub paszport) muszą być tożsame z danymi zawartymi w umowie. Podróżny jest bezwzględnie zobowiązany przy zawarciu umowy podać dane osobowe, które będą aktualne w chwili rozpoczęcia podróży. W razie zmiany danych osobowych po zawarciu umowy a przed rozpoczęciem imprezy, Podróżny jest zobowiązany niezwłocznie poinformować Organizatora o tym fakcie.
13. W przypadku zmiany danych osobowych Podróżnego zawartych w umowie, np. w celu dostosowania ich do danych osobowych znajdujących się dokumencie, którym Podróżny będzie się legitymował w trakcie podróży (dowód osobisty lub paszport) Organizator uprawniony jest do obciążenia Podróżnego kosztami dokonania takiej zmiany o ile będzie ona możliwa do wykonania. Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody poniesione przez Podróżnego w wyniku podania nieaktualnych danych osobowych lub ich zmiany po zawarciu umowy.
14. Organizator zastrzega sobie możliwość natychmiastowego wykluczenia z imprezy Podróżnego nadużywającego alkoholu lub używającego środków odurzających, lub w sposób rażący nie stosującego się do zaleceń lidera grupy i utrudniającego realizację programu wyjazdu.
V. PRZELOT
1. Lot do miejsca docelowego i przylot z niego podlegają warunkom zawartym w Konwencji warszawskiej z 1929 r. z poźn.zm. i aneksami dostosowanymi do ustawodawstw narodowych, Konwencji Montrealskiej z 1999 r. zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 2027/97 w sprawie odpowiedzialności przewoźników lotniczych. Przelot samolotem odbywa się na liniach rejsowych/przelotem liniowym w klasie turystycznej. Od momentu odprawy bagażowo -paszportowej Podróżni objęci są opieką linii lotniczych.
2. Realizowanie podróży drogą lotniczą z różnych względów programowych czy technicznych może ulec zmianie. O zmianie godzin lotów, prowadzącej do zmiany głównych właściwości usług turystycznych w rozumieniu art. 46 ust. 2 pkt 1 Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych Organizator powiadamia Podróżnego drogą elektroniczną.
3. Umowa o udział w imprezie turystycznej może stanowić, że godziny przelotów mają jedynie charakter przybliżony i mogą ulec zmianie. W takiej sytuacji, Organizator zobowiązany jest poinformować Podróżnego o dokładnych godzinach lotów przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, na zasadach określonych w umowie.
5. Czas trwania imprezy turystycznej może różnić się od potocznie rozumianej liczby dni. Dzień pierwszy (dzień zbiórki) oraz dzień ostatni (dzień powrotu do Polski) są dniami podróży. Długość wypoczynku w tych dniach jest ściśle powiązana z rozkładami lotów oraz ew. innych środków transportu.
VI. ZMIANA WARUNKÓW
1. Organizator jest uprawniony do dokonania, przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, jednostronnej zmiany warunków umowy o udział w imprezie turystycznej, o ile dana zmiana jest nieznaczna. Organizator zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania Podróżnego o wprowadzonej zmianie, poprzez wysłanie wiadomości na adres e-mail.
VII. OPŁATY DODATKOWE
Część kosztów związanych z uczestnictwem w imprezie turystycznej Podróżny pokrywa na miejscu sam. Są to najczęściej (chyba, że umowa o udział w imprezie turystycznej precyzuje inaczej): bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalne wycieczki fakultatywne – płatne w miejscu docelowym oraz inne opłaty. Tego rodzaju opłaty dodatkowe wyszczególnione są w opisie świadczeń lub w opisie obiektu. Niewywiązanie się przez Podróżnego z obowiązku uiszczenia podatków i opłat turystycznych może spowodować odmowę zakwaterowania przez właściciela obiektu.
VIII. ODWOŁANIE
1. Organizator ma prawo odwołać imprezę informując o tym Podróżnego najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej z powodu niemożności realizacji planu imprezy, w tym np. niedostępności biletów na wydarzenia, niemożności zorganizowania Podróżnym zakwaterowania lub transportu bądź niewystarczającej liczby uczestników imprezy.
2. W razie odwołania imprezy przez Organizatora z przyczyn wymienionych w art. IX ust. 1., Organizator zwróci Podróżnemu całość wpłaconej kwoty, w terminie 14 dni od dnia rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej.
IX. REZYGNACJA Z PODRÓŻY NA ŻYCZENIE PODRÓŻNEGO
1. Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej). W takim przypadku, Podróżny zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Organizatora opłaty za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej, bez względu na przyczynę i termin rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej w wysokości:
– 50% pełnej ceny udziału w imprezie, jeśli rezygnacja następuje maksymalnie 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej
– 100% pełnej ceny udziału w imprezie, jeśli rezygnacja następuje w terminie do 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
2. W przypadku rezygnacji maksymalnie 7 dni przed rozpoczęciem podróży Organizator zwróci Podróżnemu 50% wpłaconej kwoty w terminie 14 dni od dnia rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej, a pozostałą część kwoty zaliczy na poczet opłaty za odstąpienie od umowy.
3. W przypadku rezygnacji w terminie do 7 dni przed rozpoczęciem podróży Organizator zaliczy wpłaconą kwotę na poczet opłaty za odstąpienie od umowy.
4. Organizator dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu płatności, jakiego użył konsument, chyba że Podróżny wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.
X. ZBIÓRKA
1. Podróżny ma obowiązek stawić się na wskazanym w umowie o udział w imprezie turystycznej lotnisku na 1,5 godziny przed planowaną godziną wylotu.
2. W przypadku zbyt późnego stawienia się na lot powrotny, bez winy Organizatora, Podróżny traci prawo do lotu i musi wrócić do kraju na koszt własny.
XI. UBEZPIECZENIE
1. Każdy Podróżny objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem kosztów leczenia (KL), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz bagażu zawartą przez Organizatora z SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Koszt obowiązkowego podstawowego ubezpieczenia KL, NNW oraz bagażu wliczony jest w cenę imprezy.
2. Przedmiotem obowiązkowego ubezpieczenia podstawowego są Koszty Leczenia (KL) z sumą ubezpieczenia 30 000 EUR, Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) z sumą ubezpieczenia 15 000 EUR oraz Bagaż z sumą ubezpieczenia 1000 PLN.
3. Za opłatą dodatkowej składki Podróżny może rozszerzyć zakres ubezpieczenia lub dokupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji albo przerwania imprezy turystycznej (KR). W tym celu Podróżny powinien skontaktować się z Organizatorem za pośrednictwem poczty elektronicznej.
XII. REKLAMACJE
1. Jeżeli w trakcie imprezy Podróżny stwierdza wadliwe wykonywanie umowy, ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym przedstawiciela Organizatora, który w miarę możliwości jest zobowiązany do usunięcia wady na miejscu.
2. Niezależnie od zawiadomienia, o którym mowa powyżej, Podróżny może złożyć Organizatorowi reklamację zawierającą wskazanie uchybienia w sposobie wykonania umowy oraz określenie swojego żądania. Reklamacja powinna zostać przesłana na adres Organizatora w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Reklamacja powinna być czytelna. W razie niemożności odczytania reklamacji Organizator wezwie Klienta do ponownego złożenia reklamacji w formie czytelnej. Organizator ma 30 dni na rozpatrzenie przedmiotowej reklamacji.
3. Reklamacje dotyczące przelotu do i/lub z miejsca docelowego, opóźnień oraz bagażu zniszczonego lub uszkodzonego w czasie przelotu samolotem podlegają warunkom Konwencji warszawskiej z 1929 z późn. zm. i aneksami, rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261/2004 z 11 lutego 2004 r. (o zasadach odszkodowań i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład lub odwołania lub dużego opóźnienia lotów). Podróżny ma prawo złożyć reklamację do przedstawicielstwa właściwej linii lotniczej, a w przypadku wyczerpania drogi reklamacyjnej – skargę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ul. Flisa 2, 02-247 Warszawa).